Novinky
Nejprodávanější
Aby Vám naše ručně pletené svetry dlouho sloužily, vydržely krásné a neztratily nic ze svých vlastností, pro které jste si je vybrali, je dobré s nimi správně zacházet.
Běžné prací prostředky na praní prádla obsahující enzymatické složky jsou pro praní ručně pletených svetrů zcela nevhodné, mohou svetry nenávratně poničit. Tyto běžné prací prostředky narušují vnější vrstvu, která určuje vzhled vláken a jejich lesk. Po vyprání v prášku s enzymatickou složkou může svetr také ztratit původní barvu a tvar.
Ideálním je prací prášek určený specielně na vlnu, např. Perwoll Care Balsam v tekuté formě.
Ruční praní je nejšetrnější možný způsob údržby svetrů. Pro praní svetrů v ruce naplňte umyvadlo vlažnou vodou do 30°C a přidejte jen velmi malé množství pracího prostředku. Obraťte svetr na ruby, vložte jej do vody a jemně promačkávejte dokud zcela nenasákne vodou. Asi po jedné minutě svetr vyndejte z vody ven.
Vypláchněte umyvadlo a naplňte jej znovu vodou o stejné teplotě, aby rychlé změny teploty nezpůsobily zplstění vlny. Pleteninu nemněte ani s ní ve vodě nemíchejte. Ponořte svetr zpět do vody, propláchněte čistou vodou několikrát za sebou - dokud voda není čistá. Pak svetr stejně opatrně z vody vyndejte, vymačkejte vodu a znovu ponořte do umyvadla s čistou vodou. Do poslední lázně můžete přidat aviváž.
Automatická pračka nám ušetří spoustu času a práce… někdy ale dokáže prádlo zničit. Při praní svetrů v pračce postupujte velmi opatrně. Pokud máte speciální program na vlnu, zvolte teplotu max. 30°C. Použijte specielní prací prostředek na praní vlny a kvalitní aviváž. Svetr obraťte na rub a vložte do ochranného sáčku na praní. Zvolte program bez ždímání s odstřeďováním maximálně po dobu 10s.
Položte svetr na ručník a nechte jej volně vysušit. Tento proces můžete urychlit tím, že svetřík do ručníku zabalíte a opatrně vodu vymačkáte, voda se tak do něj vsákne. V každém případě svetr sušte volně rozložený na rovné podložce. Některé pleteniny vyžadují více tvarování, než se vrátí ke svému původnímu tvaru. Během sušení na podložce je dobré svetr občas zlehka nadzvednout a opět vytvarovat. Důvodem pokládání svetrů na podložku je, že chceme zachovat jejich původní tvar. Pověšením vlhkého svetru na obyčejné ramínko, přeložením přes židli, na topení a podobně, riskujeme, že se svetr vahou vody, která se v něm drží, vytáhne a zdeformuje.
Svetry pletené z příze s vysokým podílem umělých materiálů jsou na nešetrné žehlení citlivější než svetry vlněné. U těchto svetrů je možné pleteninu příliš horkou žehličkou nenávratně zničit.Výhodou ale je, že svetry z těchto materiálů se obvykle příliš nemačkají. Jestliže se i přesto svetr zmačká, napařte ho napařovací žehličkou nastavenou na teplotu vlna a na nejvyšší stupeň napařování. Před žehlením svetr pečlivě rozložte a přes žehlené místo položte mokrou utěrku. Žehličkou přežehlete zmačkané místo jen velmi zlehka, přičemž pouštějte žehličkou hodně páry. Po přežehlení pečlivě narovnaný svetr položte na vodorovnou savou podložku například ručník a nechte jej doschnout.
Pokud si na praní svetru netroufáte, můžete ho svěřit do péče odborníkům a odnést ho do čistírny. Zapamatujte si informace o složení použitého materiálu, v čistírně je budou požadovat.
Mokré svetry sušit na ramínku, na přímém slunci nebo na ústředním topení, ždímat svetry silou, drhnout je a kartáčovat, žehlit je horkou žehličkou.